Su

  Administrator

  Administrator

  Simav'da kalan son Şeker Pancarı Üreticisi...

  Birkaç yıl öncesine kadar yılda yaklaşık 20 bin ton civarında pancar üretiminin gerçekleştiği Kütahya’nın Simav ilçesinde üretici pancardan tamamen soğudu.

        Tarımda artan maliyetlerin yanı sıra başta kota ve Uşak Şeker fabrikasına nakliye konusunda yaşanan sıkıntılar Simavlı üreticileri pancardan tamamen soğuttu. Verimli toprakları ile ünlü Simav’da önceleri 2 bin civarında olan pancar üreticisi sayısı bu yıl bire düştü.
         Simav’ın son pancar üreticisi ilçeye bağlı Yeşilköy halkından Mehmet Çakar (49), “Bir yandan kota uygulaması, bir yandan da pancar boşaltma merkezinde makine olmadığı için elle yapılan boşaltma işlemi üreticileri pancardan tamamen soğuttu. Koca Simav’da bir tek pancar üreticisi olarak ben kaldım. Köyümüzün Horoz yeri mevkiindeki 5 dekarlık tarlama ektiğim pancardan 30 ton dolayında mahsul elde ettim. Pancarımı dün Uşak Şeker Fabrikasına götürerek teslim ettim Karşılığında 10 bin lira ücret aldım. ” dedi.
          Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, pancar şirketinin kota başta olmak üzere sektörde artan maliyetlerin yanı sıra ilçedeki pancar boşaltma merkezinde makine olmadığı için üreticinin boşaltma işleminin elle yapmasının üreticileri pancardan tamamen soğuttuğunu söyledi.
  Başkan Kadir Bütüner, “Pancar şirketi önceleri uyarılarımızı dikkate almadı. Şimdi iş işten geçtikten sonra kota kalktı. Ancak bu durum üreticiyi pancardan soğuttu. Bir zamanlar 2 bin dolayında çiftçimizin ekmek kapısı olan pancar üretimi Simav’da tamamen durdu. Sadece ilçemize bağlı Yeşilköy halkından Mehmet Çakar isimli çiftçimiz 5 dekarlık arazisine pancar ekimi yaptı. Sanırım gelecek yıl Simav’da hiç pancar ekecek çiftçimiz olmayacak. Çiftçi mağdur edildi. Şeker pancarından uzaklaşan çiftçimiz alternatif ürünlere yöneldi. Pancar yerine tarlasına silajlık mısır ekmeye başladı. Çok üzgünüz. Simav’ın toprak yapısı ve iklim şartları pancar üretimine çok elverişliydi. Böyle olmamalıydı” dedi.

  Kaynak:Güngör Avcıoğlu https://www.haberx.com/post/383448/simav-da-kalan-son-seker-pancari-ureticisi

  Cumartesi, 10 Eylül 2016 17:40

  Yeşilköyde Lavanta Üretimi

   Yazan 

          KÜTAHYA'nın Simav ilçesine bağlı Yesilköy de deneme amaçlı olarak 2 köyde toplam 80 dekarlık bir alana ekilen lavanta üreticiyi memnun etti. Tarım ve Orman Simav İlçe Müdürlüğü koordinatörlüğünde ilçeye bağlı Kestel ve Yeşilköy köylerinde iki... 07 Temmuz 2019 Pazar 09:39 KÜTAHYA'nın Simav ilçesinde deneme amaçlı olarak 2 köyde toplam 80 dekarlık bir alana ekilen lavanta üreticiyi memnun etti. 
          Tarım ve Orman Simav İlçe Müdürlüğü koordinatörlüğünde ilçeye bağlı Kestel ve Yeşilköy köylerinde iki çiftçinin tarlasına ekilen lavantadan olumlu sonuç alındı. Tarım ve Orman İlçe Müdürü Murat Tokdemir, lavanta ekimini gelecek yıllarda ilçe genelindeki kıraç arazilerde yaygınlaştırmak istediklerini bildirdi. Tokdemir, lavantanın kıraç bölgelerin alternatif bitkisi olacağını söyledi. Çok yıllık bir bitki olan lavanta fidelerinin köylüye ücretsiz temin edildiğini ifade eden Tokdemir, "Her yıl çiçekleri satılan lavantanın yağı ve suyu da çıkarılarak sahibine iyi bir gelir getirmekte. Parfüm, ilaç, temizlik ürünleri sanayisi gibi pek çok sanayi sektöründe kullanılan lavanta bitkisi ilçemizde de gayet verimli bir şekilde yetiştirilebilmekte. Biz, 3 yıl önce başlattığımız projeyle lavanta bitkisinin ilçemiz için alternatif ürünlerden birisi olabileceğini göstermiş olduk. Kestel ve Yeşilköy de ektirdiğimiz fideler, 3 yıl sonunda gayet güzel gelişim sağlayarak hasat edilecek seviyeye ulaştılar. Düzenli olarak kontrollerimizi yapıp üreticilerimizi yönlendiriyoruz" diye konuştu. 

           ÇİFTÇİ MEMNUN Tarlasına lavanta fidesi diken Yeşilköylü üretici 56 yaşındaki Kamil Çelik, "Köyönü Mevkisi'ndeki 40 dekarlık tarlam kıraç bir yapıya sahip olduğu için hiçbir mahsul yetişmiyordu. Buraya Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü'nün tavsiyelerine uyarak 3 yıl önce lavanta fidesi diktim. Sonuç beni çok şaşırttı. Çok yıllık bir bitki olan lavantanın yakında hasadını yapıp, satacağım. Müşterisini de buldum. Hiçbir işe yaramayan 40 dekarlık tarlamı lavanta ile değerlendirmiş oldum. Ayrıca çevreye verdiği güzellik ve köye saldığı mis gibi kokusu da cabası. Herkese tavsiye ederim" dedi. Mehmet YENEN / SİMAV (Kütahya), ()


  Gazete Rize
  Kaynak:https://www.gazeterize.com/bolge/simav-da-deneme-amacli-urutulen-lavanta-yuz-guldurdu-h13909802.html

  Sayfa 1 / 3