Su

  (0 oy)

  Simav'da kalan son Şeker Pancarı Üreticisi...

  Simav'da kalan son Şeker Pancarı Üreticisi...

  Birkaç yıl öncesine kadar yılda yaklaşık 20 bin ton civarında pancar üretiminin gerçekleştiği Kütahya’nın Simav ilçesinde üretici pancardan tamamen soğudu.

        Tarımda artan maliyetlerin yanı sıra başta kota ve Uşak Şeker fabrikasına nakliye konusunda yaşanan sıkıntılar Simavlı üreticileri pancardan tamamen soğuttu. Verimli toprakları ile ünlü Simav’da önceleri 2 bin civarında olan pancar üreticisi sayısı bu yıl bire düştü.
         Simav’ın son pancar üreticisi ilçeye bağlı Yeşilköy halkından Mehmet Çakar (49), “Bir yandan kota uygulaması, bir yandan da pancar boşaltma merkezinde makine olmadığı için elle yapılan boşaltma işlemi üreticileri pancardan tamamen soğuttu. Koca Simav’da bir tek pancar üreticisi olarak ben kaldım. Köyümüzün Horoz yeri mevkiindeki 5 dekarlık tarlama ektiğim pancardan 30 ton dolayında mahsul elde ettim. Pancarımı dün Uşak Şeker Fabrikasına götürerek teslim ettim Karşılığında 10 bin lira ücret aldım. ” dedi.
          Simav Ziraat Odası Başkanı Kadir Bütüner, pancar şirketinin kota başta olmak üzere sektörde artan maliyetlerin yanı sıra ilçedeki pancar boşaltma merkezinde makine olmadığı için üreticinin boşaltma işleminin elle yapmasının üreticileri pancardan tamamen soğuttuğunu söyledi.
  Başkan Kadir Bütüner, “Pancar şirketi önceleri uyarılarımızı dikkate almadı. Şimdi iş işten geçtikten sonra kota kalktı. Ancak bu durum üreticiyi pancardan soğuttu. Bir zamanlar 2 bin dolayında çiftçimizin ekmek kapısı olan pancar üretimi Simav’da tamamen durdu. Sadece ilçemize bağlı Yeşilköy halkından Mehmet Çakar isimli çiftçimiz 5 dekarlık arazisine pancar ekimi yaptı. Sanırım gelecek yıl Simav’da hiç pancar ekecek çiftçimiz olmayacak. Çiftçi mağdur edildi. Şeker pancarından uzaklaşan çiftçimiz alternatif ürünlere yöneldi. Pancar yerine tarlasına silajlık mısır ekmeye başladı. Çok üzgünüz. Simav’ın toprak yapısı ve iklim şartları pancar üretimine çok elverişliydi. Böyle olmamalıydı” dedi.

  Kaynak:Güngör Avcıoğlu https://www.haberx.com/post/383448/simav-da-kalan-son-seker-pancari-ureticisi

  Okunma 692 kez
  Bu kategorideki diğerleri: « Yeşilköyde Lavanta Üretimi

  Yorum yapın

  (*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.