Su

  (1 Oylayın)

  Yeşilköyde Lavanta Üretimi

   Yazan 

          KÜTAHYA'nın Simav ilçesine bağlı Yesilköy de deneme amaçlı olarak 2 köyde toplam 80 dekarlık bir alana ekilen lavanta üreticiyi memnun etti. Tarım ve Orman Simav İlçe Müdürlüğü koordinatörlüğünde ilçeye bağlı Kestel ve Yeşilköy köylerinde iki... 07 Temmuz 2019 Pazar 09:39 KÜTAHYA'nın Simav ilçesinde deneme amaçlı olarak 2 köyde toplam 80 dekarlık bir alana ekilen lavanta üreticiyi memnun etti. 
          Tarım ve Orman Simav İlçe Müdürlüğü koordinatörlüğünde ilçeye bağlı Kestel ve Yeşilköy köylerinde iki çiftçinin tarlasına ekilen lavantadan olumlu sonuç alındı. Tarım ve Orman İlçe Müdürü Murat Tokdemir, lavanta ekimini gelecek yıllarda ilçe genelindeki kıraç arazilerde yaygınlaştırmak istediklerini bildirdi. Tokdemir, lavantanın kıraç bölgelerin alternatif bitkisi olacağını söyledi. Çok yıllık bir bitki olan lavanta fidelerinin köylüye ücretsiz temin edildiğini ifade eden Tokdemir, "Her yıl çiçekleri satılan lavantanın yağı ve suyu da çıkarılarak sahibine iyi bir gelir getirmekte. Parfüm, ilaç, temizlik ürünleri sanayisi gibi pek çok sanayi sektöründe kullanılan lavanta bitkisi ilçemizde de gayet verimli bir şekilde yetiştirilebilmekte. Biz, 3 yıl önce başlattığımız projeyle lavanta bitkisinin ilçemiz için alternatif ürünlerden birisi olabileceğini göstermiş olduk. Kestel ve Yeşilköy de ektirdiğimiz fideler, 3 yıl sonunda gayet güzel gelişim sağlayarak hasat edilecek seviyeye ulaştılar. Düzenli olarak kontrollerimizi yapıp üreticilerimizi yönlendiriyoruz" diye konuştu. 

           ÇİFTÇİ MEMNUN Tarlasına lavanta fidesi diken Yeşilköylü üretici 56 yaşındaki Kamil Çelik, "Köyönü Mevkisi'ndeki 40 dekarlık tarlam kıraç bir yapıya sahip olduğu için hiçbir mahsul yetişmiyordu. Buraya Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü'nün tavsiyelerine uyarak 3 yıl önce lavanta fidesi diktim. Sonuç beni çok şaşırttı. Çok yıllık bir bitki olan lavantanın yakında hasadını yapıp, satacağım. Müşterisini de buldum. Hiçbir işe yaramayan 40 dekarlık tarlamı lavanta ile değerlendirmiş oldum. Ayrıca çevreye verdiği güzellik ve köye saldığı mis gibi kokusu da cabası. Herkese tavsiye ederim" dedi. Mehmet YENEN / SİMAV (Kütahya), ()


  Gazete Rize
  Kaynak:https://www.gazeterize.com/bolge/simav-da-deneme-amacli-urutulen-lavanta-yuz-guldurdu-h13909802.html

  Okunma 588 kez Son değişiklik Salı, 07 Ocak 2020 07:24

  Yorum yapın

  (*) ile işaretlenmiş zorunlu alanların tümünü doldurduğunuzdan emin olun. HTML kodları kullanılamaz.